Gelecek, en önemli şey

 

Gelecekgerçek anlamda dilimizden düşmeyen bir kavram. Çünkü çoğumuz farkına varmasak da bizim için en önemli şey aslında. Sürekli olarak gelecek hakkında düşünüyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz, amaçlar belirliyoruz, planlar yapıyoruz, senaryolar kuruyoruz. Gelecek sürekli olarak aklımızı kurcalıyor, üzerinde düşünmemizi sağlıyor. Hedeflerimiz, hayallerimiz hep gelecek ile ilgili.

Bu kadar önemli olan bir şey, nasıl olur da önemsenmez? Çoğumuz önemsiyor olduğumuzu düşünebiliriz. İşimiz ya da eğitimimiz için sürdürdüğünüz çalışmalarımızı geleceği önemsiyor oluşumuza da bağlayabiliriz. Ancak mesele bu değil, eğer gerçekten önemsiyor olsaydık eğitim kurumlarında tarih derslerinin yanında bir de gelecek dersleri veriyor olurduk. Tarihi konuştuğumuz kadar geleceği de konuşuyor olurduk. Çünkü gelecek en az tarih kadar önemli. Tarihin varlığı aslında gelecek içindir, geleceğe giden yolda bize ışık tutması içindir. Tam olarak söylemek istediğim şey şu. Gelecek, tarihten büyüktür.

Gelecek dersi olarak söylediğim şey, mikro düzeyde küçük bir örnekti sadece. Ancak işin önemini ortaya koyuyor. Burada bireysel olarak üzerimize düşen şey ise geleceğe gereken önemi vermek ve gelecek ile ilgilenmek. Her birimiz bu bilinci kazandıkça, bir gün gerçekten önemsiyor olacağız.

8 yorum var.

  1. Tarihin yanında geleceğin de bir ders olarak verilmesi duşüncesi bence mükemmeldi. Ama asıl güzel olan gelecekle ilgili hayalleriniz. Bu hayalleri asla sınırlandırmayın. Bence güzel olacak. Yaratıcı ve faydalı bir yazı olmuş. Devamını mutlaka bekliyor olacağım. Başarılar…

  2. Konu gerçekten etkileyici ama ele aldığın konu uçsuz bucaksız. Gelecek ile ilgili düşünmek mükemmel bir hayal gücü ister ve senin bunu başarabileceğine inaniyorum..

    1. Geleceği kurgulamak, anı yaşamamak anlamına gelmiyor. Kurguladığınız ya da en azından hazırlıklı olduğunuz gelecekte yine anı yaşamanız dileğiyle..

  3. Gelecek… Ne kadar yakın ama bir o kadar da uzak bir kavram. Hayallerini sinirlandirmayan sana başarılar…

  4. Ele aldığın konu gayet başarılı, son zamanların üstünde tartışılacak önemli konularından biri bence ve sende gayet açıklık getirmişsin. Diğer yazılarını sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

  5. Hayatımızın geri kalanını geçireceğimiz yer, elbette önemi yadsınamaz ama bir Latin atasözü de der ki geleceğin en iyi kahini, geçmiştir. Faydalı bir konuya başlanmış başarılı olacağına inanıyorum….

    1. Kahin tanımını her ne kadar doğru bulmasam da yazıda aslında tam da bundan bahsediliyor. Yorum ve iyi dilekleriniz için teşekkürlerimi sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir